Kız Kalesi ( Erdemli-MERSİN )
Anasayfa
Biyografi
Kitaplar
Makaleler
Bildiriler
Haberler
Hedeftekiler
Sertifika ve Belgeler
Basında
İletişim

Mehmet MAZAK Araştırmacı Yazar

Kitaplar

  Baki Kente Ab-ı Beka HAMİDİYE(Hamidiye 2006)

  30.09.2012

  Yazarlar:
  Prof. Dr. Zekeriya KURŞUN
  Dr. R.Sertaç KAYSERİLİOĞLU
  Mehmet MAZAK
  Savaş SONGUR
  Nuh Dursun OZAN
  Sayfa Sayısı: 192
  Basım yılı: Şubat 2006

  Ma-i tesnim içelim çeşme-i nevpeydadan
  Nedim

  Sultan II. Abdülhamid’in cülusunun 25. yılı dolatısı ile Aziz İstanbullulara armağan ettiği Hamiciye Çeşmeleri ve menba suyunun tarihsel süreçte hangi düşüncelerle ortaya çıktığı, nasıl projeler yapıldığı, kimlerin projede yer aldığı, nerelere hizmet götürüldüğü vb. Hamidiye suyunun bütün yönleri ile incelendiği eser kültür dünyamıza sunulmuştur.

  Suyun taçlandırdığı güzellikler şehri İstanbul’un Osmanlı dönemi içme suyu kültürünü dünyaya tanıtmak amacıyla özelde Hamidiye Suyu, genelde İstanbul manba suları kitabımızda yer almıştır. İstanbul’da suyun ve susuzluğun serüvenini inceleyerek, Dersaadet sokaklarında hayatlarını idame ettiren sucu esnafının tarihini belge ve fotoğraflarla ilim ve kültür hayatına kazandırılmış olup, eserin son bölümünde Hamidiye Suyu ile ilgili orijinal arşiv vesikalar yer almaktadır.

  1453 yılında İstanbul’un feth edilmesiyle birlikte Osmanlı’nın İstanbul’da kurduğu su medeniyeti ve bu medeniyeti oluşturan insanların sosyal hayatını günümüze aktarmış bulunmaktayız. Suyun taçlandırdığı İstanbul’un temel özelliklerini, siluetini, topografyasının benzersizliğini toplumların ve kültürlerin asırlar boyu hall ü hamur olduğu, birbirine eklemlendiği kavşak konumunu hep suya borçludur İstanbul.

  ‘’Baki Kente Abı Beka Hamidiye’’ isimli eserin Tarihi Hamidiye suyunu Prof. Dr. Zekeriya KURŞUN, giriş bölümü ve Modern Hamidiye bölümünü Mehmet MAZAK, resimleme ve tasarım-iç düzenini Dr. R. Sertaç KAYSERİLİOĞLU oluşturmuştur.

  Esere Başbakanımız sayın Recep Tayip ERDOĞAN, Kültür Bakanı Sayın Atilla KOÇ, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Dr. Kadir TOPBAŞ ve Hamidiye Genel Müdürü Kenan KILIÇ önsöz ve takdim yazmışlardır. Şubat 2006 tarihinde çıkan kitap kültür dünyamıza zenginlik kazandırmıştır.

  Dest-busu arzusuyla ölürsem dostlar
  Kuze eylen toprağım, sunun anınla yare su
  Fuzuli

  Göğsü mor sümbüllü çifte sunalar
  Ab-ı zülal olmuş suyu sılanın
  Dertli


  www.mehmetmazak.com © 2012 Her hakkı sakldır.
  Site içeriği kısmen de olsa izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz..
  web tasarım ve programlama deSen