Kız Kalesi ( Erdemli-MERSİN )
Anasayfa
Biyografi
Kitaplar
Makaleler
Bildiriler
Haberler
Hedeftekiler
Sertifika ve Belgeler
Basında
İletişim

Mehmet MAZAK Araştırmacı Yazar

Kitaplar

  İstanbul Depremleri - Fotoğraf ve Belgelerle 1894 Depremi (İGDAŞ 2000)

  27.09.2012

  Yazarlar : Mehmet GENÇ
  Mehmet MAZAK
  Yayınlandığı Yıl: 2000
  Sayfa Sayısı: 254

  İstanbul tarih boyunca bir çok medeniyetlere ev sahipliği yapmış olmasının yanında bugünde, sanayi, ticaret, finans, tarih ve kültür merkezi olarak Türkiye'nin hatta Dünya'nın önemli bir bölgesidir. Yüzyıllar boyunca başta bu büyük megapol olmak üzere Anadolu topraklarının büyük bir kısmını yerle bir eden, büyük mal ve can kaybına sebep olan depremler hakkında toplum olarak fazlaca bir bilgiye sahip olamamıştık. Ne zamanki 17 Ağustos ve 12 Kasım depremlerini yaşadık, o zaman İstanbul ve çevresinin bir deprem bölgesi olduğunu acıda olsa öğrenmiş olduk.

  Asırlarca deprem tehdidi altında yaşamış bir şehirle ilgili, deprem tarihine dair müstakil bir eser yok denecek kadar azdır. İstanbul ve çevresinin hatta Türkiye'nin depremselliğini ortaya koyabilmemiz için ciddi ve iyi tetkik edilmiş tarihi bilgilere de ihtiyacımız vardır. Bu ihtiyacı göz önüne alarak Osmanlı Arşiv kaynakları ve fotoğraf albümlerinden derlediğimiz, İstanbul depremleri ile ilgili dökümanları yayınlayarak elinizdeki ''İSTANBUL DEPREMLERİ Fotoğraf ve Belgelerde 1894 Depremi'' isimli kitap ortaya çıkmıştır.

  Bu kitap; genel olarak fetihten sonra İstanbul'da meydana gelen depremleri, özelde ise 1894 İstanbul depremini anlatmaktadır. Öncelikle İstanbul'un fethinden itibaren 1894 yılına kadar olan depremler hakkında bilgiler vermektedir. Ayrıca 1894 depremine ait Atina Rasathanesi Müdürü Dr. Eginitis Efendi'nin ve tetkik heyetinin hazırlamış olduğu ve 2.Abdülhamid Han'a sunulan 1894 deprem raporu hem orijinali ile hem de sadeleştirilmiş şekilde bulunmaktadır. Deprem sonrası oluşturulan yardım komisyonları, yapılan yardımlar ve miktarları, yardım yapan yabancı ülkeler, deprem madalyaları hakkında tafsilatlı bilgiler bulmak mümkündür. Bu kitapta ayrıca bilinen tarihten itibaren 1900'lü yıllara kadar İstanbul'u etkileyen depremlerin kronolojisini de bulmak mümkündür. Yine Atatürk Kitaplığı Muallim Cevdet albümleri içinde bulunan 1894 depremine ait 146 fotoğraf içinden seçilmiş deprem fotoğrafları da kitaba görsel zenginlik katmaktadır. Başbakanlık Osmanlı Arşivlerinde uzun araştırmalar sonucu bulunmuş olan konuyla ilgili arşiv belgeleri sadeleştirilmiş şekilde okuyucuya sunulmaktadır. Kitap, her şeyi ile depremi anlatmaktadır.

  Deprem kitabının yazarları Mehmet GENÇ ve Mehmet MAZAK'tır. İstanbul Depremlerinin tarihsel boyutunu tüm açıklığıyla ortaya koyan bu kitabı okumakta büyük yarar vardır.


  www.mehmetmazak.com © 2012 Her hakkı sakldır.
  Site içeriği kısmen de olsa izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz..
  web tasarım ve programlama deSen