Kız Kalesi ( Erdemli-MERSİN )
Anasayfa
Biyografi
Kitaplar
Makaleler
Bildiriler
Haberler
Hedeftekiler
Sertifika ve Belgeler
Basında
İletişim

Mehmet MAZAK Araştırmacı Yazar

Kitaplar

  Osmanlı'dan Günümüze Havagazının Tarihçesi (3 cilt) (İGDAŞ 1999)

  25.09.2012

  Yazarlar:
  Dr. R. Sertaç Kayserilioğlu
  Mehmet MAZAK
  Kadir KON

  Yayınlandığı Yıl:1999
  Cilt Sayısı: 3 cilt
  Sayfa Sayısı: 762

  Araştırmacılara göre gaz kullanımının tarihi Türkiye’de olduğu gibi Dünyada’da çok eskilere dayanmaz. Nitekim ilkel bir şekliyle gazın ancak 18.yüzyıl sonunda Belçikalı bir eczacı tarafından bulunmuş olması bunu gösteriyor. Profösyönel anlamda gaz kullanımına 19.yüzyılın ilk çeyreğinde başlanmıştır. Osmanlı’da 1853’te Hazine-i Hassa tarafından idare edilmek üzere kurulan Dolmabahçe Gazhanesi bu alanda atılmış ilk önemli adımdır. Başlangıçta aydınlatmada kullanılan gaz, zaman içinde geliştirilerek bugünkü kullanım özelliklerini kazandı.

  Osmanlı şehirlerinin cadde ve sokak aydınlatması modern anlamda gavagazı yoluyla olmuştur. 1853 Dolmabahçe Gazhanesi, 1887 Yedikule Gazhanesi, 1891 Kadıköy Gazhanesi tesis edilerek İstanbul’un her yanı aydınlatılmıştır. Diğer Osmanlı şehirleri de havagazı ile aydınlatılmıştır. 1859 İzmir, 1887’de genel bir havagazı yatırımı yapılarak Şam, Beyrut, Selanik ve Edirne şehirleri de gaz kullanımına başlamıştır.

  Havagazı ile dünyada ilk aydınlatma, Osmanlı’nın gaz ile tanıştığı 1850’li yıllarda İstanbul’un genel durumu, İstanbul Gaz Dağıtım A.Ş’ye varan sürece kadar tarihsel bir süreç içerisinde ayrıntılı ve zengin fotoğraflarla incelenince 3 ciltlik Osmanlı’dan Günümüze Havagazının Tarihçesi adlı kitap ortaya çıkmıştır.

  Kitabın hazırlanış amacı önsözünde şöyle belirtilmiştir:İstanbul’un geçmişi ve bugünü ile geleceği arasında kültürel bir köprü kurma manasında hizmetler veren İGDAŞ Genel Müdürlüğü, Osmanlı’dan miras kalan gaz kültürünü yeni kuşaklara aktarmayı addetmiş,gaz kültürünün araştırılarak kültür hayatımıza kazandırılması için, Ar-Ge müdürlüğünün kontrolünde çalışmalar yaparak bu eseri meydana getirmiştir.

  İstanbul sokaklarında havagazı ile aydınlatmaya doğru yaşanan süreç, Dolmabahçe ve Yedikule gazhanelerinin kuruluşu, Dersaadet’te gaz aydınlatmasıyla ilgili belgeler, teklifler, şartnameler çalışmanın birinci cildini teşkil ediyor. İkinci cilt, Dolmabahçe ve Yedikule Gazhanesi kuruluşu, işleyişi ve buraların tarihi fotoğraf ve kartpostallarına ayrılmıştır. Üçüncü cilt ise, İstanbul’un Anadolu yakasındaki gaz çalışmaları, İzmir, Selanik, Edirne, Şam ve Beyrut şehirlerinin aydınlatılması ve Ephemera (günlük hayatta kullanılan kağıt malzemeler) ile son buluyor. Toplam 767 sayfa ve üç cilt olan bu çalışma, yazışmalarının orjinallerinin osmanlıcaları ile birlikte, fotoğraf zenginliği ve kaliteli bir baskı ile okuyucuların hizmetine sunulmuştur.

  Bu çalışma şirket çalışanlarımızdan Mehmet MAZAK’ın projesi olarak; çalışanlarımızdan Mehmet MAZAK ve Kadir KON, Araştırmacı Yazar Sertaç KAYSERİLİOĞLU tarafından yayın hayatına kazandırılmıştır. 1999 yılında basılan bu eser araştırmacılara gaz tarihi ile ilgili birinci el kaynak olma niteliği taşıyor.


  www.mehmetmazak.com © 2012 Her hakkı sakldır.
  Site içeriği kısmen de olsa izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz..
  web tasarım ve programlama deSen