Kız Kalesi ( Erdemli-MERSİN )
Anasayfa
Biyografi
Kitaplar
Makaleler
Bildiriler
Haberler
Hedeftekiler
Sertifika ve Belgeler
Basında
İletişim

Mehmet MAZAK Araştırmacı Yazar

Makaleler

Bir Boğaziçi Ebrusu Kayık Sefaları

  Bir Boğaziçi Ebrusu Kayık Sefaları

  10.11.2015

  Bir Boğaziçi Ebrusu Kayık Sefaları

  Ebru, suyun renklerle dansı ve Türk milletinin su üzerine basılmış mührüdür. Boğaziçi kayık sefaları da, Türk milletinin gönül rahatlığı ile su üzerinde eğlence, zevk ve neşe almasının ve yaşamasının imzasıdır. Ebru sanatında nasıl sular renklerle dans eder ise Kayık sefalarında da Boğaziçi suları tenezzüh ve teferrüc vasıtaları kayıklarla dans ederdi.

  Onun için ebru sanatının kısa tarifiyle makalemize başlamakta fayda var. Birbiri içine geçmiş, ancak karışmamış, bakışla ayırdedilebilecek biçimde duran renk ve şekillere "EBRU" denir. Sanat olarak EBRU, su üzerine serpiştirilen sıvı boyanın rasgele bezendiği şekillerin ve bu şekillere müdahele edilmesiyle meydana gelen figürlerin kağıda aktarılarak sergilenmesidir. Ebru yapmak insan ruhunu ferahlatan ve pozitif düşünceye yönlendiren bir eylem olduğu için, günümüzün stres dolu dünyasında, hergün daha fazla insanımız ebruya ilgi duymaktadır.

  Geçmişin asude iklimde ruhunu dinlendirmek isteyen bir İstanbul hanımefendisi ve beyefendisi yalısının kayıkhanesinde bekleyen iki çifte piyadeye binerek hamlacısının aheste aheste çektiği küreklerle kayık sefalarına çıkarlardı.

  Niçin kayık sefalarına “Bir Boğaziçi Ebrusu” demekteyiz? İstanbul’un üç yanını çeviren denizin bir bebeğin annesinin koynuna sokulması gibi derin körfez ve koylarla İstanbul’un şevkatli kollarına sığındığı çok özel mekanlar bulunmaktadır. İstanbul’un şevkatli kucağındaki bu mekanlardan bazıları Bebek Koyu, Kanlıca Körfezi, Kalamış, Kuruçeşme, Büyükdere, Sadabat ve Göksu olarak karşımıza çıkar. İstanbul tarafından en şevkatli kucaklanmış yer olarak Haliç asırlarca çevresinde yaşayan halka aynı şevkat ve misafirperverliği göstermiştir.

  İstanbul’un şevkatli kollarındaki bu koylarda kayık sefaları yapılırdı. Şehrin gürültüsünden ve sıkıcı iş temposundan kurtulmak isteyenler kendi hususi piyadeleri veya bulundukları semtin iskelesinde bekleyen kayıklarla derya üzerinde gezintiye çıkarlardı. Bahar ayları geldiğinde varlıklı kimseler Boğaziçi sularının kenarlarına kurulmuş köylerden birinde birbirinden güzel bahçeli yalılardan birine taşınarak yazı burada geçirirlerdi. Burada hem mesire yerlerine yakın olabilmek hemde fırsat buldukça asude koylarda kayık sefalarına çıkmak için..

  İstanbul’un yaşanılası bu döneminde kayıklarla gezintiye çıkacak olan hanımefendiler ve beyefendiler dönemin şartlarına uygun en güzel elbiselerini giyerlerdi. Hanımlar rengarenk feraceleriyle, beyler iki dirhem bir çekirdek giyinmiş İstanbulin ve fesleriyle kayıklardaki yerlerini alırlardı. Eğer zengin kimseler ise halayık, uşak ve dadılarını da beraberinde kayıklarına alırlardı. Yaz aylarında havaların ısınmasıyla birlikte kayık gezintisine çıkan hanımefendiler rengaren şemsiyelerini açarak güneşten korunmaya çalışırlardı. Sarı, yeşil, mavi, kırmızı, eflatun kainatın bütün renklerini kayık sefasına çıkılan bir körfezde veya bir mesire yerinde görmek mümkün olurdu. Ergüvan ve leylak kokulu Boğaziçi koylarındaki bu kayık gezintilerinde su üzerinde kainatın bütün renklerinin hamlacının her küreğe asılışında ahenk ve uyum içerisinde dansına şahit olabilirdiniz. Boğaziçi’nin bu ılıman ikliminde suyun renklerle dansını “Bir Boğaziçi Ebrusu” olarak sizlerle paylaşmaktan büyük onur duymaktayım.. Dingin körfezlerdeki rengarenk bu görüntüler İstanbul’un ebruli yaşantısını, her millet ve dinden insanların uyum içerisinde yaşama sanatınında bir göstergesiydi.


  Çeşitli milletler ve dinlerden insanların huzur içinde bir arada yaşadığı bir belde olan İstanbul hakkında 1573 yılında Alman Sefaret heyetiyle İstanbul’a gelen Stephan Ger¬lach şu bilgileri vermektedir. “Çiçekler ne kadar çok renkli olurlarsa o kadar güzeldir. Ta¬biattaki renk renk çiçekler gibidir İstanbul. İstanbul şehri işte, beyaz ve yeşil renkli sarıklarıyla Türkler ve müslümanlar, beyaz-kırmızı, mavi ve sarı karışımı serpuşlarıyla Ermeniler, mavi renkleriyle Rumlar, sarı serpuşlarıyla Yahudi¬ler... Hepsi doğadaki çiçekler gibi binbir renk!” benzetmesini yapan Gerlach, İstanbul’un nüfus mozayiğini ve ebruli yaşantısını ortaya koymaktadır. Ebru sanatında nasıl renkler birbirine karışmaz ise İstanbul kültürü ile yoğrulan değişik dinlere mensup milletlerde birbirinin huzurunu kaçıracak olaylardan uzak durmuşlardır.

  Kayık sefaları insanları rahatlatan, beyin yorgunluğunu hafifleten, doğayla içiçelik sağlayan sevgi ve muhabbeti artıran bir eğlence olarak karşımıza çıkmaktadır. Boğaziçi ebrusunun en iyi gözlemlendiği mekanlara yolculuk yapmakta fayda var.

  Anadoluhisarı ve Göksu çevresi ebruli suların görüldüğü en nadide mekanlardan biridir. Hristaki Efendi bakın Göksu’da nasıl sesleniyor.

  Gidelim Göksuya bir alem-i ab eyleyelim

  Ol kadehkar güzeli yar olarak peyleyelim

  Bize bu taliimiz olmadi yar neyleyelim

  Ol kadeh çar güzeli yar olarak peyleyelim.


  Mehtabın, kayık sefasının, huzurun ve hülyalı gecelerin adresini Behçet Kemal ÇAĞLAR’ın güftesini yazdığı, Münir Nurettin SELÇUK’un bestelediği aşağıdaki şarkıda bulmaktayız.

  Yok başka yerin lütfü ne yazdan ne de kıştan
  Bir tatlı huzur almaya geldik Kalamıştan
  Ah Kalamıştan
  Yok zerre teselli ne gülüşten ne bakıştan
  Bir tatlı huzur almaya geldik Kalamıştan
  Ah Kalamıştan
  Istanbulu sevmezse gönül aşkı ne anlar
  Aşkı ne anlar
  Düşsün suya yer yer erisin eski zemanlar
  Eski zemanlar
  Bir tatlı huzur almaya geldik Kalamış'tan
  Ah kalamıştan

  Yahya Kemal ise İstanbul’un bağrına yaslanmış koylarda ve körfezlerdeki kayık sefasına çıkmış olan hanımlara ve beylere ta uzaklardan seslenerek dikkatli hareket etmelerini yoksa Boğaziçi ebrusunun bozulabileceğini söylemek ister gibi şöyle seslenir;

  Aheste çek kürekleri mehtap uyanmasın
  Bir alemi hayale dalan ab uyanmasın
  Aguşuna nevbaharda habide bir cihan sürsün sabaha haşre kadar hab uyanmasın
  Dursun bu musiki semavi içinde saz nevbit olanda bir dahi mızrab uyanmasın aman

  Kanlıca Körfezi mehtap âlemi ve kayık sefaları için gerçekten yaşanılmaya layık bir eğlence yeri olmuştur. Bilhassa ilkbaharın sonralarında Temmuz, Ağustos aylarındaki mehtaplı gecelerde kanlıca tepeleri o zamanın tanınmış ses ve saz sanatkârlarının yay ve mızraplarından, dudaklarından yükselen ahenkli seslerle çınlar ve bu hoş sedalar tepelerde yankılanarak, tekrar körfeze kadar geri gelirdi Rahmetli Yahya Kemal’in yazdığı ve yine Rahmetli Osman Nihat’ın bestelediği şarkıda olduğu gibi;

  Körfezdeki dalgın suya bir bak göreceksin.
  Geçmiş gecelerden biri durmakta derinde.
  Mehtap iri güller ve senin en güzel aksin.
  Velhasıl o rüya duruyor yerli yerinde …

  Son olarak İstanbul’un belkide dünyanın bir döneme damgasını vurmuş laleler diyarı ve eğlence yerlerinin başında gelen Sadabat. Sadabat, kayık sefalarınınen yoğun yaşandığı, Haliç sularının rengarenk ebruli olduğu bir dönemde bakın Nedim asırlar önceden bize nasıl sesleniyor;

  Bir safa bahşedelim gel şu dil-i na-şada
  Gidelim serv-i revanım yürü sa'd-abada
  İşte üç çifte kayık iskelede amade
  Gidelim serv-i revanım yürü sa'd-abada

  Gülelim oynayalım kam alalım dünyadan
  Ma-i Tesnim içelüm çeşme-i nev-peydadan
  Görelim ab-ı hayat akdığın ejderhadan
  Gidelim serv-i revanım yürü sa'd-abada

  Bir sen ü bir ben ü bir mutrib-i pakize-eda
  İznin olursa eger bir de Nedim-i şeyda
  Gayrı yaranı bugünlük edip ey şuh feda
  Gidelim serv-i revanım yürü sa'd-abada

   


  www.mehmetmazak.com © 2012 Her hakkı sakldır.
  Site içeriği kısmen de olsa izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz..
  web tasarım ve programlama deSen