Kız Kalesi ( Erdemli-MERSİN )
Anasayfa
Biyografi
Kitaplar
Makaleler
Bildiriler
Haberler
Hedeftekiler
Sertifika ve Belgeler
Basında
İletişim

Mehmet MAZAK Araştırmacı Yazar

Makaleler

CATONI DENİZCİLİK

  CATONI DENİZCİLİK

  10.11.2015

  Türkiye’nin En Köklü Firmalarından Biri
  CATONI DENİZCİLİK


  Catoni’nin menşesi, yaklaşık olarak 200 yıl öncesine, Fransa ve Korsika’ya dayanmaktadır. Belfante isimli bir mülteci 1820 tarihlerinde İskenderun’a gelir. Fransa ile Osmanlı Devleti’nin Mısır Valisi Mehmet Ali Paşa arasındaki iyi ilişkilerin bir sonucu olarak askeri geçmişi olan Belfante, Mehmet Ali Paşa’nın hizmetinde bulunur. Mehmet Ali Paşa’nın topçu tugayını oluşturan Belfante, Halep’te emekliye ayrılana ve İskenderun’a yerleşene kadar, tugayın yönetiminde yer almıştır.
  Catoni ailesi de, İtalyan devletleri arasındaki birçok savaştan birinde kaybeden taraf olan mültecilerdendi. Sığınacak yer ararken, Kıbrıs’ta yerleştiler ve gemi donatanı olarak işlerini ilerlettiler. Augustine Catoni, 1823 yılında Kıbrıs’ta doğar ve zamanı gelince, ofis açmak için İskenderun’a gönderilir. Belfante’nin kızı ile karşılaşıp onunla evlenen Catoni, daha sonra Belfante ve Catoni olarak 1840 yılında kendi işini kurar. Kayınpederi, Messageries Maritimes dahil, firma için birçok acente kazanmasına faydalı olacağı yer olan Fransa’ya geri dönmek için, Türkiye’den ayrılır.
  Sanayi Devrimi, dünya çapında yankılanan bir ekonomi büyümesinin ortaya çıktığı bir yüzyılın başlamasına neden oldu. Augustine Catoni’nin İngiliz Konsolosu olarak tayin edilmesi ile Belfante & Catoni firması önemli bir fırsat yakaladı. Firma İskenderun’da 3 Haziran 1885 tarihinde Lloyd Acentesi olduğunda bu ticareti sürdürmek için tespit edilen buharlı gemi hizmetlerini yerine getirdi ve bu hizmetlerden kazanç elde etti.
  Türkiye’deki limanlar ve Suriye, Lübnan ve Filistin şehirlerinden Mısır’daki Prince Line gemilerine düzenli hizmet vermek için Prince Line ortaklığıyla, Asiatic Steamship Co. şirketini kuran oğlu Joseph, Augustine Catoni tarafından işe dahil edilmesi sağlandı.

  1914 yazında Saraybosna’da bir öğrenci tarafından ateşlenen tabanca, dünyanın kaderini değiştirdi. Osmanlı Devleti, Almanya’ya ile işbirliği yaptığını beyan etti, Asiatic Steamship Co. şirketinin gemileri kayboldu ve İngiltere’nin menfaati ve İngiltere’ye olan sadakatinden dolayı, Catoni ailesi, Mısır’a taşındı, burada, Joseph İngiliz Ordusuna katıldı. Diğer birçok aileden farklı olarak, Catoni savaşmakta olan dünyaya barış geri geldiğinde, işini tekrar kurabildi ve sonra, 1927’de Beyrut’ta ofis açacak kadar işini büyüttü.
  Üçüncü nesil Augustine Joseph Catoni (“Gus”), iş hayatına atıldı. 1939’da savaş patlak verdiğinde, babası gibi, o zamanki adı Kraliyet Donanması olan İngiliz ordusuna katıldı. Beyrut, bir süreliğine Vichy, Fransa’nın kontrolü altına girmesine rağmen, Türkiye tarafsız kaldı. Savaşın ardından evine döndükten sonra, dünya üzerinde yer alan değişikliklerin tanımlandığı yeni bir müessese kurarak, 1947 yılında, ailesinin hisselerini kontrolü altına aldı.
  Prince, Ellerman ve Moss Hutchison Hatlarını temsil etmek için, İngiliz Denizcilik Acenteleri “Levant” Ltd. Beyrut’un oluşturulması ve Catoni Grup Şirketlerinin konsolidasyonunu da içermektedir. Lloyd’s Acentelik tayinleri de, Mersin’de (15 Aralık 1947 tarihinde), Beyrut’ta (2 Ocak 1963 tarihinde) ve Lattakia’da (4 Kasım 1953 tarihinde) Suriye Denizcilik ve Nakliye Acenteleri SAS adı altında alınmıştır.
  Hiçbir sebep olmaksızın, 1969 yılında Beyrut’ta “Gus” Catoni’nin ölümü ile, Catoni adının firmadaki aktif katılımı sona erdi. Ancak, 1946 yılında, Norah Beard ile evlenerek, Başkan olması için, kayınbiraderi Hugh Beard’ı önceden ayarlamıştı. Beard ailesi, Yakın doğuya yabancı değildi, Hugh 1923 yılında Şam’da dünyaya geldi. Babası, Stanley Beard, Birinci Dünya Savaşı esnasında, gözaltına alınan arkadaşları arasında Arap ve Gulbenkian Lawrence’in bulunduğu, McAndrews and Forbes Londra için meyankökü fabrikası kurmak amacıyla, 1906 yılında İskenderun’dan ayrıldı.
  Başkan olarak tayin edilmesinin ardından, Hugh Beard 1938 yılında Joseph Catoni ve Co. olarak yeniden adlandırılan ve Türkiye’de 1962 yılında Catoni Denizcilik Acenteliği olarak adlandırılan firmanın hisselerini konsolide etmeye devam etti. 1980-90 yılları arasında Lübnan’daki olaylar başka yerlerde gelişme olanağı sağlamamasına rağmen bu ilişkiler Türkiye, Suriye, Lübnan ve Ürdün’e kadar uzanmıştır. 1984 yılında Norah Catoni’nin hazin vefatının ardından, 1985’te de Hugh Beard vefat etti.
  Firmanın faaliyetlerinin yürütülmesi, 1846’da Catoni’nin kuruluşundan bu yana altıncı ve Beard ailesinin üçüncü kuşağı olan Hugh’ın oğulları Jonathan ve Christopher’a geçti. Bugün Catoni’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı Jonathan Beard tarafından yürütülmektedir.
  Boğazın karşısından Haydarpaşa Limanına bakan tamamen elektronik gereçlerle donatılmış bir ofiste, Hugh Beard’ın büyük oğlu ve Beard ailesinin üçüncü kuşağını temsil eden Jonathan, büyükbabası Stanley ve babası gibi daha öncekiler gibi Türkiye’de doğup büyümüş, İngiltere ve İsviçre’de eğitim almış Levantine ailesinin bir ferdidir.
  Arap dünyası ile olan tarihi bağlar dolayısıyla, Jonathan 1991’de yeni Yönetici Müdür olarak atandığında Grubun Jeo-Stratejisini tekrar belirleme yolunu tercih etmiştir. Catoni Grubu içerisindeki denizle ilgili şirketler arasında Karadeniz ekonomileri içerisine kadar genişleme ve lojistik-nakliye, araştırma ve ticaret gibi denizcilikle ilgili olmayan faaliyetlerde CIS içerisindeki uzak doğu noktalarına kadar yayılma Grup için açıkça sağlam bir stratejik yönün çizildiğini göstermektedir.
  Jonathan Haziran 1995’te Yönetim Kurulu Başkanı olan annesi Elizabeth Beard ile birlikte aile şirketini sofistike bilgi otoyoluna çekmiş ve mevcut faaliyetlerin daha çok odak ve güç noktasına dayalı olarak daha hızlı gelişeceği etkili hücreler oluşturmuştur. Elizabeth Beard’dan başkanlığı devraldıktan sonra, Image 2000 planını başlatmış ve bu plan Catoni Grubu içerisinde sıkı bir şekilde kabul görmüştür.
  Jonathan ile birlikte güçlü gelenekçiler, Türkiye, ABD, İngiltere ve Japonya arasında kazançlı gemi ticaretlerini tekelleştirdikleri bir nokta için geçmiş grup başkanlarını geliştirme yoluna gidecektir. Günümüzde, grup Türkiye’deki ve yurt dışındaki diğer önemli gemi şirketleriyle rekabet etmektedir. 1990’dan beri Catoni fiyatları yükseltme yolu ve devralma dönemi izlemektedir. Bu durum, Grup çalışmasının üç temel faaliyet üzerinde yoğunlaşmasına yol açmıştır; Taşımacılık, Ticaret ve Sigortacılık.
  Lale Devri, 1718-1730 III. Ahmet, Osmanlı Türkiye’sinin bilginleri, şairleri, yazarları ve mimarları ile çok fazla eğlencenin yaşandığı bu devir Catoni’nin 160. yılını tanımlamaktadır. Önemli sanat çalışmaları, ender kitaplar, tarihi cam ve çanak çömlek Beard ailesi tarafından elde edilen koleksiyonları oluşturmaktadır. Neden bu koleksiyonlara bir öncelik tanındığı sorulduğunda, Jonathan, aile üyeleri tarafından toplanan güzel sanatların korunması ve sergilenmesi Catoni tarihini eşit şekilde yansıtan birçok parçanın kültür ve insanlık için bir değer oluşturduğunun altını çizmiştir.
  Jonathan Beard tarafından idare edilen Catoni Şirketleri, Hazar Denizi’ne kadar uzanan Doğu bölgesine ve Karadeniz ülkelerindeki ve Türkiye’deki sektörlere eşit şekilde hizmetlerini vermeye ve büyümeye devam etmektedir.

   


  www.mehmetmazak.com © 2012 Her hakkı sakldır.
  Site içeriği kısmen de olsa izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz..
  web tasarım ve programlama deSen