Kız Kalesi ( Erdemli-MERSİN )
Anasayfa
Biyografi
Kitaplar
Makaleler
Bildiriler
Haberler
Hedeftekiler
Sertifika ve Belgeler
Basında
İletişim

Tırtar Aşireti

10.11.2015

Tırtar Aşiretinin Göçerlikten Yerleşik Hayata Geçişinde Ortaya Çıkan Sosyo-Kültürel Değişim
Tırtar Neresidir?

Tarihte Tırtar Aşireti denilen, günümüzde Kumkuyu Kasabasını oluşturan yöre halkının yaşadığı topraklara Tırtar toprakları denir.
Tırtar Aşireti yaklaşık olarak 170 çadırdan ibaret iken bunların 80 hanesi yerleşik hayata geçerek Erdemli’ye bağlı TIRTAR köyünü kuruyor. Çoğu çadır, çardak ve huğ'da oturan bu Yörüklerin en karakteristik özelliği toprağa bağlı olmayan, kartallar gibi özgür bir ruha sahip ve Toros’ların zirvelerini kendilerine yaylak seçmiş olmalarıdır. Tırtar Aşiretinin şimdi üzerinde bulundukları topraklara yerleşmezden evvel Atatürk çiftliğine iskân edilecekleri vaat ediliyor. Ama politik entrikalar buna imkân bırakmıyor.
Tırtar aşireti konar göçer bir hayat yaşamışlar ve toprağa bağlanarak yerleşik hayata geçişler Cumhuriyet kurulduktan sonra 1950 yıllarında başlamıştır. Bu dönemde Lemas’lılara (Limonlu) ait şu an üzerinde yaşadıkları topraklara yerleşmeye başlamış. Cumhuriyetin ilk yıllarında Tırtar'ın adı Ömmen'dir. Ömmen denmesinin sebebi, köyün merkezindeki kayalıkların içerisinde derin bir dehliz (kuyu) olması ve buranın içerisine ne kadar su akıtılırsa akıtılsın dolmamasıdır. Tırtar, 1989 yılına kadar köy iken bu tarihte belediyelik olmuş ve Kumkuyu ismini almıştır.
Tırtar Halkının Sosyo-Kültürel Değişimi :Tırtar Yörüklerinin Torosların zirvesi diyebileceğimiz Karaman sınırındaki yaylakların sert ve acımasız rüzgarından beslenerek olgunlaştırdığı karakterlerinin 80 km yol kat ederek kışlarını geçirdikleri sahil şeridi arasındaki konar göçer hayatlarının zorluklarını yerleşik hayata geçişlerinde çocuklarının yaşamamaları için vermiş oldukları mücadele örneği bildiride ayrıntılı olarak sunulacaktır. Tırtar halkının yerleşik hayata geçmesiyle birlikte bir türlü bırakamadığı Yörük adetleri, gelenek ve görenekleri bildiri konumuzu oluşturmaktadır.
Ayrıca denize sıfır bir hayat yaşamalarına rağmen denizden ürken ve deniz nimetlerini çocuklarının belleklerine olumsuz olarak kazıyan bir topluluktan örnekler vereceğiz.
Tırtar sosyal ve gündelik hayatından kesitler sunularak göçerlikten yerleşik hayata geçişteki karşılaşılan zorluklar ve değişimlere örnekler vereceğiz.
Tırtar’da doğmuş, Tırtar Köyü ilk okulunu bitirmiş 20 yaşına kadar Tırtar’da yaşamış biri olarak Tırtar halkının cumhuriyet sonrası yerleşik hayata geçiş hikâyesini bu bildiride anlatacağım.
Bilim kuruluna arz ederim.
 


www.mehmetmazak.com © 2012 Her hakkı sakldır.
Site içeriği kısmen de olsa izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz..
web tasarım ve programlama deSen